Bezpłatna konsultacja

Wróć do wszystkich postów

Bądź ponad przeciętność…lekcja śp. ks. Kaczkowskiego

W tym artykule dowiesz się

W Wielkanoc odszedł ks. Kaczkowski, dyrektor, współtwórca Puckiego Hospicjum. I kiedy żegnamy  kogoś znanego, powszechnie szanowanego (a ks. Kaczkowski bez dwóch zdań sobie na ten szacunek zapracował) – to media często przytaczają ważne myśli tych osób, przesłania, którymi się na co dzień dzielili.  To dobrze, bo daje to przestrzeń ku temu, aby choć na chwilę się zatrzymać, odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jestem i „po co to wszystko”. I kiedy czytałam życiowe lekcje ks. Kaczkowskiego, jedna z nich szczególnie mnie zatrzymała: „Mam taki apel. To, że jesteśmy przyzwoici, to tylko wychodzenie na zero. (…) My powinniśmy być przyzwoici z wektorem ku górze. Co ja mogę z siebie dać więcej? Jak ma się dzieci, to że się je kocha i nie katuje, to nie jest żadna zasługa albo że nie zdradza się męża. Wykonywanie obowiązków nie jest żadną zasługą. Każdy z nas powinien się zastanowić, co może dać z siebie ponad przeciętność w ramach wielkoduszności”.

Zatrzymały mnie te słowa, bo pomyślałam, że w życiu zawodowym jest tak samo. To, że jesteśmy przyzwoici, to, że w pracy wykonujemy swoje obowiązki, to żadna zasługa – bo przecież sami przyjęliśmy to stanowisko i każdy pobiera za swoją pracę wynagrodzenie. A czy nie jest tak, że czasem za to zwyczajne wykonywanie obowiązków oczekujemy nadzwyczajnego docenienia?

Co możesz dać z siebie jako szef, jako pracownik, ponad to, co masz w zakresie obowiązków? Co możesz dać z siebie, właśnie dziś, nie dlatego, że tego się od Ciebie wymaga, ale dlatego, że po prostu chcesz to sam z siebie dać, chcąc na szacunek i uznanie zasłużyć? Mam na myśli coś prostego – może właśnie dziś, kiedy po przerwie świątecznej masz mnóstwo na głowie, TY podejdź do pracownika i pochwal za dobrze wykonaną pracę, poświęć więcej czasu niż zwykle na informację zwrotną, a może właśnie dziś wypij z pracownikami kawę, pytając, jak minęły im święta, jakie mają plany na kolejny weekend, opowiedz im coś o sobie…a może chociaż raz w miesiącu przeczytaj książkę o byciu szefem, pracy zespołowej etc. Zrób coś, co nie figuruje w zakresie Twoich obowiązków a co może mieć największe znaczenie dla jakości Waszej współpracy, coś co każdego dnia będzie Cię wynosić ponad przeciętność… „To, że jesteśmy przyzwoici, to tylko wychodzenie na zero.”

fot. pixabay.com

Czytaj także:

Poznaj produkty przydatne w zarządzaniu zespołami ludzi, diagnozie ich kompetencji i rekrutacji:

Sprawdź, jak nasze rozwiązania usprawnią Twoją biznesową codzienność

Przeczytaj również

Sprawdź, jak nasze rozwiązania usprawnią Twoją biznesową codzienność. Wypełnij formularz lub zadzwoń: 534 455 903

W ciągu 24h odezwiemy się do Ciebie – działamy naprawdę szybko!