Bezpłatna konsultacja

Wróć do wszystkich postów

Uważaj na syndrom ofiary!

W tym artykule dowiesz się

Kiedy myślę o pracy w zespole, byciu szefem, przychodzi mi na myśl porównanie z płynięciem łodzią po oceanie. Jest czas, kiedy wiatr sprzyja i wszystko idzie zgodnie z planem, czasem płynę wolniej, czasem nastaje burza i wtedy szczególnie potrzebuję wzmocnić wysiłki, aby przetrwać i płynąć dalej. Naturalnie, musimy być świadomi tego procesu i czasem z „ponadludzką” wydawałoby się cierpliwością i wytrwałością konsekwentnie robić to, w czym się specjalizujemy, będąc jednocześnie czujnym na to, co się wokół dzieje. Tak już jest, ale płynę, realizuję cele, wyznaczam kolejne i to daje mi największą satysfakcję w pracy.

Chciałam zatrzymać się dziś na chwilę na tych trudnych momentach, bo kryje się tam bowiem coś, co czasem niepotrzebnie zwalnia tempo, z jakim ta nasza łódź płynie. Często dzieje się tak, że kiedy okoliczności nam nie sprzyjają, automatycznie, nieświadomie wchodzimy w rolę ofiary, koncentrując się na przeciwnościach, które mamy wokół siebie.

Z faktami trudno dyskutować, bo może rzeczywiście ktoś z pracowników popełnił krytyczny błąd, może pojawił się kolejny gracz na rynku, może zawiódł partner biznesowy etc. I nie ma nic złego w tym, że te przeciwności widzimy (sic!), ale zagrożenie dla tempa Twojego rozwoju, rozwoju Twojego zespołu czy biznesu tkwi w tym, co wówczas myślimy, jak bardzo oraz jak długo się na tych myślach koncentrujemy.

Ostatnio sama złapałam się na tym, że mimo tego, że jestem osobą bardzo skoncentrowaną na celu, zadaniu, trudności postrzegam jako wyzwania a nie problemy (styl DC według DISC), to zdarza mi się, że kiedy odczuwam fizyczne zmęczenie albo jest to czas, kiedy chciałabym, aby ta moja łódź płynęła szybciej, pojawiają mi się bardzo niekonstruktywne myśli i na nich koncentruję uwagę: na kimś się zawiodłam, ktoś nie dotrzymał terminu, kurs dolara szaleje etc., słowem: cały świat przeciwko mnie.

Jeśli zdarzają Ci się takie myśli (a zapewniam, że każdemu się zdarzają, tylko mniej lub bardziej jesteśmy tego świadomi), zatrzymaj je, nie pozwalając im zatruwać Twojej uwagi i przenosić Twoich frustracji na innych. Te myśli nie są konstruktywne, nie potrzebujesz ich, bo w żaden sposób nie pomagają w dotarciu do celu. Czasem słyszę od klientów, że „jestem tylko człowiekiem, czasem już mam ochotę na chwilę odpuścić i ponarzekać”. W odpowiedzi mówię, że „właśnie dlatego, że jesteś aż człowiekiem, i to ambitnym, ciężko pracującym, to dlatego nie oddawaj steru swoim frustracjom, które mogą podstępnie zniszczyć tak Twoją motywację, jak i zaangażowanie Twojego zespołu; właśnie w tych momentach weź pełną kontrolę nad sytuacją.”

Co zatem zrobić?

  1. Kiedy tylko czujesz, że szukasz winnych, wchodząc w rolę ofiary, zatrzymaj się i złap myśl, pytanie, które masz właśnie w głowie
  2. Wypowiedz to na głos, np. „I kto się tym teraz zajmie?”
  3. Przeformułuj tę myśl tak, żeby znalazło się tam wyraźne „JA” – wskazanie na Ciebie + działanie – co konkretnie TY w tej sytuacji ZROBISZ. Oto kilka przykładów:

Zamiast myśleć: Dlaczego mi się to przytrafia?, zapytaj: Co JA ZROBIĘ, żeby następnym razem się to nie powtórzyło?

Zamiast myśleć: Ja nigdy się z tym produktem nie przebiję, zapytaj: Jakiej pomocy (JA) POTRZEBUJĘ, aby ruszyć z miejsca? Kogo POPROSZĘ o pomoc, z kim PRZEDYSKUTUJĘ kolejne kroki?

Zamiast myśleć: Nigdy nie zatrudnię dobrej osoby, zapytaj: Co ZROBIĘ inaczej, żeby kolejny raz nie popełnić tego samego błędu przy rekrutacji? O tym, jak zatrudnić właściwą osobę na pierwszym razem pisałam w tutaj.

Gorąco Cię zachęcam do tego ćwiczenia, zobaczysz, jak zaczną się otwierać przed Tobą nowe możliwości. Rola ofiary jest wygodna, ale czy się opłaca? Szkoda czasu i możliwości, które codziennie masz przed sobą. Granice Twojego rozwoju, Twojego zespołu czy Twojej firmy są często w Twojej głowie. Masz nad tym kontrolę!

Czytaj także:

Sprawdź, jak nasze rozwiązania usprawnią Twoją biznesową codzienność

Przeczytaj również

Sprawdź, jak nasze rozwiązania usprawnią Twoją biznesową codzienność. Wypełnij formularz lub zadzwoń: 534 455 903

W ciągu 24h odezwiemy się do Ciebie – działamy naprawdę szybko!