Doświadczenie pokazuje, że jakość współpracy, komunikacji członków zespołu jest wypadkową kombinacji różnych osobowości w zespole i tego, co się dzieje w interakcji między nimi. To tu znajdziemy rozumienie tego, dlaczego z jednymi w zespole dobrze nam się współpracuje, a zarządzanie zespołem innych ludzi może być wyzwaniem; dlaczego mimo szczegółowo zaplanowanej pracy nad projektem pojawiają się problemy w procesie komunikacji z braniem osobistej odpowiedzialności za swój zakres prac i wspólne cele w zespole, niespodziewane trudności, jak spadek motywacji, problem w komunikacji etc. To typowe wyzwania w pracy zespołowej, z pomocą którym przychodzi rozumienie różnic osobowości (model DISC D3).
Gdzie jest porozumienie, tam jest siła (dr Sanford Kulkin) i tego porozumienia potrzebują członkowie zespołu, by realizować wspólny cel; ale porozumienie to nie ślepa zgoda na to, o co ktoś prosi, czy czego oczekuje. Porozumienie to wiara w działania, decyzje współpracownika zwykle różnego ode mnie. I choć może wydawać się to tak oczywiste, to właśnie fakt tego, że jesteśmy różni, generuje wyzwania we współpracy, co się naturalnie dzieje (czy zadzieje wcześniej, czy później) w każdym zespole. Jak zatem różnice w zespole przełożyć na jego siłę i efektywną komunikację?
Uczestnicy szkolenia poznają model DISC D3 w praktyce, pogłębiają świadomość nie tylko tego, jaki mają styl komunikacji i style zachowań, ale również jaką wartość wnoszą do tego konkretnego zespołu, co stoi za decyzjami ich i członków zespołu oraz co ich motywuje i daje satysfakcję z pracy, oraz jak różne profile osobowości oddziałują na siebie, by w efekcie móc stworzyć zgrany zespół.
Zespół doświadczy, jak podobieństwa i różnice w ich profilach przejawiają w codziennej współpracy, tego jak zmienia się praca zespołowa, jaki wpływ mogą wywierać na osoby do nich podobne, a jeszcze bardziej na osoby od nich różne. Grupa wspierana przez trenera będzie miała przestrzeń do rozmowy, refleksji, lepszego poznania siebie oraz siebie nawzajem i wypracowania kontaktu współpracy – zachowań i postaw wspierających wspólnych cel. Przepływ informacji i komunikacja w zespole wchodzą na wyższy poziom.
Zaczynamy lepiej się komunikować, rozumiejąc różnice w stylach komunikacji
Ludzie angażują się we wspólną pracę, jeśli czują się usłyszani, docenieni i robią to, w czym są naprawdę mocni
Rozumiejąc zachowania i motywacje swoje i współpracowników, skupiamy się na tym, co się rzeczywiście zadziało a nie na tym, co mi się wydaje, że się zadziało
Zespół lepiej pracuje, kiedy wspólnie umówi się na to, jakiej współpracy potrzebuje a czego we współpracy nie akceptuje
Dlaczego ludzie robią to, co robią, mówią to, co mówią? Dlaczego podejmują takie, a nie inne decyzje? Dlaczego z jednymi w zespole może Ci się bardzo dobrze współpracować, a praca z innymi może być wyzwaniem i co z tym zrobić? Dlaczego jedni trzymają się ustaleń, a inni z dnia na dzień potrafią je zmieniać i jaką postawę przyjąć w takich sytuacjach?
Testy DISC D3 to nie tylko naukowy model zachowań oraz narzędzie psychometryczne do wykorzystania w każdym procesie HR, ale również filozofia współpracy i podejścia do człowieka.
Nasz zespół managerów docenił czułość narzędzia DISC D3 w diagnozie potencjału poszczególnych osób i całego zespołu. Jesteśmy różni, stąd akceptacja, zrozumienie tej różnorodności jest ważne dla efektywnej pracy zespołu i realizacji wspólnego celu.
Z narzędzi EFFECTIVENESS korzystamy w prowadzonych przez nas procesach rekrutacyjnych, projektach skierowanych na rozwój talentów i dobór ścieżki kariery, rozwój kompetencji liderskich oraz podnoszenie jakości pracy zespołowej. W naszej relacji z firmą EFFECTIVENESS szczególnie cenimy to, że nie ogranicza się do zakupu produktu czy odbytego szkolenia certyfikacyjnego. Ta współpraca to wartościowa wymiana wiedzy, doświadczeń z dużym rozumieniem potrzeb Klienta i procesów biznesowych.
Z firmą EFFECTIVENESS zrealizowaliśmy współpracę w zakresie wykorzystania badań kompetencji DISC D3 w komunikacji wewnętrznej i rekrutacji. Wiedza z badania DISC D3 stanowi dla mnie punkt wyjścia do przygotowywania strategii, które przynosi wymierne efekty dla całej firmy. Na uznanie zasługuje profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy, w tym otwartość i uważność na potrzeby Klienta.
Firma EFFECTIVENESS przeprowadziła dla nas diagnozę 360 Indicator w połączeniu z badaniem kompetencji DISC D3. Wyniki projektu badawczego pomogły nam w zdefiniowaniu, co już dziś jest naszą mocną stroną, jakimi wartościami się kierujemy, i w którym kierunku chcemy się rozwijać. A dodatkowo, stały się punktem wyjścia dla przeprowadzenia kolejnych działań na rzecz rozwoju kompetencji liderskich i jeszcze lepszej pracy zespołowej. Doceniam zespół EFFECTIVENESS za szybkość działania, uważność na nasze potrzeb i elastyczność w podejściu do realizacji założonych celów.
Firma EFFECTIVENESS przeprowadziła dla naszego działu HR certyfikację DISC i jest dostawcą tego narzędzia do diagnozy kompetencji w naszej organizacji. Praca z modelem pomaga lepiej rozumieć siebie i tych, z którymi współpracujemy, komunikować w sposób, który uszanuje potrzeby drugiej strony. Dodatkowo, analiza DISC pomaga zdefiniować mocne strony poszczególnych pracowników, wartości, jakie wnoszą do zespołu oraz to, jakiego wsparcia każdy z nas potrzebuje od innych, aby stawać się coraz silniejszym zespołem.
Czułości narzędzia i praktyczności jego zastosowania w codziennej współpracy doświadczył nasz zespół HR w czasie certyfikacji DISC D3 a następnie inne zespoły w firmie, które zaprosiliśmy do udziału w projekcie „Siła różnic w zespole”. Dziękujemy zespołowi EFFECTIVENESS za szybkość działania i elastyczność na każdym etapie współpracy.
Copyright © 2023. All rights reserved.