W Wielkanoc odszedł ks. Kaczkowski, dyrektor, współtwórca Puckiego Hospicjum. I kiedy żegnamy kogoś znanego, powszechnie szanowanego (a ks. Kaczkowski bez dwóch zdań sobie na ten szacunek zapracował) – to media często przytaczają ważne myśli tych osób, przesłania, którymi się na co dzień dzielili. To dobrze, bo daje to przestrzeń ku temu, aby choć na chwilę się zatrzymać, odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jestem i „po co to wszystko”. I kiedy czytałam życiowe lekcje ks. Kaczkowskiego, jedna z nich szczególnie mnie zatrzymała: „Mam taki apel. To, że jesteśmy przyzwoici, to tylko wychodzenie na zero. (…) My powinniśmy być przyzwoici z wektorem ku górze. Co ja mogę z siebie dać więcej? Jak ma się dzieci, to że się je kocha i nie katuje, to nie jest żadna zasługa albo że nie zdradza się męża. Wykonywanie obowiązków nie jest żadną zasługą. Każdy z nas powinien się zastanowić, co może dać z siebie ponad przeciętność w ramach wielkoduszności”.
Zatrzymały mnie te słowa, bo pomyślałam, że w życiu zawodowym jest tak samo. To, że jesteśmy przyzwoici, to, że w pracy wykonujemy swoje obowiązki, to żadna zasługa – bo przecież sami przyjęliśmy to stanowisko i każdy pobiera za swoją pracę wynagrodzenie. A czy nie jest tak, że czasem za to zwyczajne wykonywanie obowiązków oczekujemy nadzwyczajnego docenienia?
Co możesz dać z siebie jako szef, jako pracownik, ponad to, co masz w zakresie obowiązków? Co możesz dać z siebie, właśnie dziś, nie dlatego, że tego się od Ciebie wymaga, ale dlatego, że po prostu chcesz to sam z siebie dać, chcąc na szacunek i uznanie zasłużyć? Mam na myśli coś prostego – może właśnie dziś, kiedy po przerwie świątecznej masz mnóstwo na głowie, TY podejdź do pracownika i pochwal za dobrze wykonaną pracę, poświęć więcej czasu niż zwykle na informację zwrotną, a może właśnie dziś wypij z pracownikami kawę, pytając, jak minęły im święta, jakie mają plany na kolejny weekend, opowiedz im coś o sobie…a może chociaż raz w miesiącu przeczytaj książkę o byciu szefem, pracy zespołowej etc. Zrób coś, co nie figuruje w zakresie Twoich obowiązków a co może mieć największe znaczenie dla jakości Waszej współpracy, coś co każdego dnia będzie Cię wynosić ponad przeciętność… „To, że jesteśmy przyzwoici, to tylko wychodzenie na zero.”
fot. pixabay.com
Czytaj także:
- Pracowników i tak motywują tylko pieniądze
- Czy pieniądze motywują pracowników?
- Jak motywować pracowników do działania?
- Mierz wysoko! Bądź wytrwały!
- Zachować spokój – kompetencje ważne nie tylko w kryzysie!
- Popełniasz te same błędy – gdzie się kryje zagrożenie?
- Nie „co chcesz ZROBIĆ”, ale „KIM chcesz być”…?
- Milion czy grosz – co wybierasz?
- W biznesie mówmy otwarcie o swoich oczekiwaniach
- Koncentrujmy się na mocnych stronach a nie obszarach do rozwoju
- Uważne słuchanie daje moc do działania…
- Koniec z „obszarami do rozwoju”? Skup się na tym, co w Tobie dobre!
- Jak otwarcie mówić o oczekiwaniach w biznesie?
Poznaj produkty przydatne w zarządzaniu zespołami ludzi, diagnozie ich kompetencji i rekrutacji:
- Testy rekrutacyjne
- Badania kompetencji
- Wykorzystaj badanie DISC
- Ocena 360 stopni
- Mapa zespołu
- Poznaj model DISC
- Model osobowości DISC
- Zrób certyfikacja DISC
- Szkolenia dla menedżerów
- Szkolenia dla zespołów