Wróć do wszystkich postów

Nauczyłam się przepraszać i daje mi to siłę!

W tym artykule dowiesz się

Kiedy popełniam błąd, przepraszam. I może wydaje Ci to oczywiste, może Ty tak robisz, ale w przeszłości nie było to moim nawykiem, nie za bardzo wiedziałam, kiedy, czy i jak przepraszać. Uważałam, że przyznanie się przed pracownikiem do błędu odkryje moją niekompetencję. Czasem nawet myślałam, że zespół to wykorzysta przeciwko mnie. Nie lubiłam też przepraszać klientów, bo przecież mi zaufali i tworzyłam w głowie, co o mnie pomyśleli, czy zaczęli już szukać nowego dostawcy, czy na pewno mogłam to zrobić lepiej itd. W to miejsce próbowałam się tłumaczyć (co jest typowe dla mojego stylu zachowania C – sumiennego, tłumaczę się na wypadek ew. krytyki). Co więcej, te myśli, strach przez otwartym przyznaniem się do błędu, zjadały mnie od środka a czasem uważałam, że bez przesady, „nie ma tragedii”, nic się takiego nie stało i przechodziłam do kolejnego zadania.

I może kiedy to czytasz, brzmi to tak, że wiele razy się zawodowo potknęłam. Oczywiście! Każdy popełnia błędy a im więcej robisz, tym więcej masz „okazji”, aby je popełnić. Ja z nich świadomie wyciągam lekcje i czuję, że coraz więcej wiem i umiem. I dziś kiedy popełniam błąd, nie dramatyzuję, ale i nie udaję, że się nic nie stało, po prostu przepraszam – współpracownika, klienta, podwykonawcę. Z każdym „przepraszam” czuję, że zrzucam z siebie to, co niepotrzebnie miałabym dźwigać, pokazuję, że jestem naprawdę człowiekiem, który ma świadomość swoich mocnych stron, ale i tego, że czasem coś mu nie wychodzi.

Przepraszam, biorąc świadomie pełną odpowiedzialność za sytuację, proponuję rozwiązanie i wyciągam lekcję z całej sytuacji. Naprawdę czuję się silniejsza, kiedy tak robię. Chciałam się z Tobą tym podzielić, bo szkolimy się z coraz to nowych technik komunikacji, pracy zespołowej – i dobrze, ale może powinniśmy wrócić czasem do źródeł (i mówię to jako trener Anna Sarnacka-Smith), odświeżyć wartość słowa „dziękuję”, „proszę”, ale i „przepraszam”. O ile łatwiej będzie się nam pracować z innymi i innym z nami? Nie bój się przyznawać, że czasem coś Ci nie wychodzi.  Powiedz wprost o tym, co Ci się nie udało, przeproś, wyciągnij z tego lekcję i idź dalej! Naprawdę nic złego się nie zadzieje, naprawdę! Wiesz, przepraszanie dodaję dziś do mojej listy zachowań skutecznego lidera, którą przygotowałam na podstawie własnych doświadczeń i tych, których postawa budzi mój głęboki podziw i szacunek.

10 zachowan skutecznego lidera

 

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=Srbzv&webforms_id=9416405″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

Czytaj także:

Nie wiesz, czym jest DISC D3?

Ludzie są różni, ale ich zachowania bardzo przewidywalne, a to co ich motywuje do działania, da się w prosty sposób zdiagnozować i następnie wdrożyć taką strategię współpracy, która przyniesie wymierny efekt. Możesz to zrobić, wdrażając diagnozę DISC D3 do swojej organizacji.

Przeczytaj również

Zastanawiałeś się kiedyś, jak chwalić pracownika, podwykonawcę? Jak CZĘSTO chwalić albo gdzie postawić granicę, aby z tym chwaleniem nie przesadzić? Jeśli się nigdy nie zastanawiałeś, jaką siłę może mieć pochwała, to nic złego. Ale skoro tu trafiłeś, to daj mi kilka minut, bo chcę Ci dać jedno z najpotężniejszych narzędzi do podnoszenia zaangażowania tych, z którymi pracujesz.
Dominujący charakter – co to znaczy? Wszyscy chyba możemy jednogłośnie przyznać, że choć raz w życiu spotkaliśmy na swojej drodze osobę, która: mówiła krótko, stanowczo, konkretnie, wprost, która zawsze skupiała się na logicznym aspekcie danego zagadnienia i nie skupiała się na problemie a raczej na rozwiązaniu, która swoim sposobem komunikacji nas onieśmielała, a nawet sprawiała, że stawaliśmy się mniej pewni siebie i wycofani.

Skontaktuj się z nami

Po wypełnieniu formularza 

w ciągu 24h odezwiemy się do Ciebie – działamy naprawdę szybko!