Bezpłatna konsultacja

Wróć do wszystkich postów

Inteligencja emocjonalna w biznesie — dlaczego jest ważna i jak ją rozwijać?

W tym artykule dowiesz się

Kto choć raz nie uległ emocjom w miejscu pracy, a później tego żałował, niech pierwszy rzuci kamieniem… Odpisywanie na maile w złości, kąśliwe komentarze na spotkaniu, rzucanie słuchawką — tak, to jest rzeczywistość w wielu firmach, którą tworzą ludzie o różnych osobowościach. To jest jak najbardziej normalne. Ale czy duże emocje muszą iść w parze z brakiem kontroli naszych odruchów emocjonalnych? Niekoniecznie.

Cieszę się, że żyjemy już w tych czasach, kiedy większą uwagę przykłada się do emocji pracowników. Emocje są częścią ludzkiego zachowania, zatem zapraszając daną osobę do organizacji, zapraszasz nie tylko zasób kompetencji twardych, ale również CZŁOWIEKA z emocjami. Dlatego nie tylko w prywatnym życiu potrzebujemy emocje rozumieć i nad nimi panować, by żyło nam się lepiej, ale przede wszystkim w interakcji z innymi w miejscu pracy, bo spędzamy w niej sporą część naszego życia. W dzisiejszym tekście skupimy się na tym, by wyjaśnić, czym jest inteligencja emocjonalna, dlaczego tak ważne jest, by umieć z nią pracować i zastanowimy się, dlaczego potrzebujemy, by ją rozwijać.

Inteligencja emocjonalna – co to?

Zacznijmy od definicji. Inteligencja emocjonalna (IE) to zdolność zarządzania własnymi emocjami oraz rozumienia emocji osób wokół siebie. Można się jej nauczyć i doskonalić ją w każdym wieku, niezależnie od obecnego poziomu umiejętności.

Cechy inteligencji emocjonalnej

Istnieje pięć kluczowych elementów inteligencji emocjonalnej: samoświadomość (zdolność dostrzegania własnych emocji), samoregulacja (umiejętność panowania nad emocjami), motywacja, empatia oraz umiejętności społeczne. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią rozpoznać, co czują, co te uczucia oznaczają i jak te emocje wpływają na ich zachowanie, a przez to również na innych ludzi.

Zarządzanie emocjami i zdolność rozumienia innych osób jest nieco trudniejsze — nie można kontrolować tego, co ktoś inny czuje lub jak się zachowuje. Ale jeśli można zidentyfikować emocje, stojące za ich zachowaniem, można lepiej zrozumieć, skąd przychodzą i jak najlepiej sobie z nimi radzić. Definicja i cechy inteligencji emocjonalnej wydają się być proste, więc przejdźmy do tego, dlaczego warto nie tylko definicję znać, ale również ją praktykować w codziennym życiu 😉.

Inteligencja emocjonalna – dlaczego warto nad nią pracować?

Inteligencja emocjonalna jest niezbędna do rozwoju organizacji, do osiągania założonych celów biznesowych. Warto tu przypomnieć, że biznes to ludzie, którzy potrzebują czuć się bezpiecznie w miejscu pracy, i którzy nie chcą do niej chodzić z niepewnością, jak ktoś zareaguje na daną sytuację i czym to będzie skutkować.

Wysoka inteligencja emocjonalna menadżera

Menadżerowie o wysokiej inteligencji emocjonalnej lepiej radzą sobie ze skargami klientów i konfliktami w zespole. Posiadają zdolność budowania trwałych, pozytywnych relacji zarówno z podwładnymi, jak i z klientami. Umiejętność rozpoznawania własnych emocji i zarządzania emocjami innych pozwala im budować silniejsze relacje, co prowadzi do większego zaangażowania pracowników i mniejszej rotacji.

Niska inteligencja emocjonalna menadżera

Kiedy menadżer ma niską inteligencję emocjonalną, wpływa to na cały zespół. Taki menadżer może mieć trudności z nawiązywaniem relacji ze swoimi pracownikami, co czasami prowadzi do nieporozumień, frustracji, a nawet otwartych konfliktów. W takim środowisku, gdzie emocje nie są dobrze zarządzane, praca może stać się źródłem stresu. Nieumiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych i zarządzania emocjami innych przez menadżera może także prowadzić do utraty zaufania i szacunku w zespole.

Wpływ inteligencji emocjonalnej na biznes

Biorąc pod uwagę fakt, że najwięcej osób w miejscu pracy ma styl osobowości S Stały (model DISC), a największym lękiem tych osób jest wejście w konfrontację i utrata poczucia bezpieczeństwa, to te osoby nie będą dawać z siebie w pracy 100%, kiedy uruchamiają się w nich ich największe lęki. To będzie prowadzić do spadku motywacji, spadku zaangażowania pracowników oraz ich produktywności w pracy. Podsumowując, brak inteligencji emocjonalnej = brak zaufania = brak sukcesu organizacji. Czy takie równanie przekonuje Cię, by rozwijać inteligencję emocjonalną? Mnie bardzo 😉.

inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna – jak rozwijać?

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną? Weź głęboki oddech i policz do 10. Mogłabym ten akapit zakończyć na tym jednym zdaniu, bo anatomicznie potrzebujemy dać chwilę naszemu ciału, by zaczął myśleć racjonalnie i logicznie, ale pokuszę się o dłuższą historię. Zapraszam na krótką lekcję biologii 😉.

Otóż, wszystko, co czujemy, smakujemy, słyszymy i czego dotykamy, czyli wszystkie nasze zmysły, są przesyłane do mózgu za pomocą impulsów elektrycznych, ale tu liczy się kolejność. Impuls musi płynąć przez rdzeń kręgowy do pnia mózgu, który pełni rolę w przekazie impulsów nerwowych między mózgiem a resztą ciała, później trafia do systemu limbicznego, który odgrywa kluczową rolę w regulacji własnych emocji, zachowań oraz pamięci i dopiero na końcu parkuje w płacie czołowym, który jest umiejscowiony tuż za naszym czołem, i który odpowiada za racjonalne i logiczne myślenie. Jakby nie patrzeć, reagowanie na podstawie emocji pozwoliło gatunkowi ludzkiemu przetrwać. Wiedząc to o naszym ciele, nie ma się co dziwić, że zdarza nam się zareagować na jakąś sprawę emocjonalnie. Dlatego pierwszym krokiem do rozwoju swojej inteligencji emocjonalnej, jest dać sobie szansę na inną reakcję i racjonalne myślenie.

Inteligencja emocjonalna – narzędzia

Jeśli jesteś osobą ‘narzędziową’ i lubisz mieć czarno na białym informacje, które potem możesz wykorzystać, by prowadzić organizację do sukcesu, to ten akapit jest dla Ciebie 😉. Cały proces nauki inteligencji emocjonalnej zaczyna się od ROZUMIENIA emocji lub po prostu zachowań innych, bo przecież taka jest definicja inteligencji emocjonalnej.

W momencie, kiedy wiemy, dlaczego ktoś zachowuje się tak, a nie inaczej, podejmuje takie, a nie inne decyzje, od razu będzie nam łatwiej zaakceptować to, jakie emocje za tym stają i nie reagować nazbyt emocjonalnie. Samo rozumienie i świadomość, że jesteśmy różni i na różne sytuacje będziemy reagować inaczej, jest bardzo uwalniająca. Ale właściwie skąd mamy wiedzieć, czy ktoś zachowuje się w nieidealny dla nas sposób w stresującej sytuacji dlatego, że tak ma, czy dlatego, że chce nam zrobić na złość?

Poziom inteligencji emocjonalnej a testy DISC

Są dziś na rynku narzędzia, które mierzą i diagnozują kompetencje miękkie, bo te ściśle wiążą się z inteligencją emocjonalną. Jednym z nich jest badanie DISC D3. Dlaczego mamy nie ułatwiać sobie życia i nie korzystać z narzędzi, które dokładnie nam wskażą różnice osobowości w miejscu pracy, w naszym zespole. DISC D3 wskaże, gdzie się różnimy i jak te różnice wpływają na naszą współpracę, na interakcję pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, ale nie tylko, również między menadżerem a zespołem i odwrotnie.

Samoświadomość jest niezbędna, by efektywnie korzystać z inteligencji emocjonalnej na co dzień. Potrzebujemy umieć rozpoznawać swoje emocje i to, jak wpływają na nasze decyzje, zachowania nie tylko w komfortowych sytuacjach, ale również w trudnych i stresujących. Ważne jest to, by rozumieć, jaki mam typ osobowości i umieć nim zarządzać. Bo koniec końców wracamy do tego, jaki Ty jesteś. Ten trening „10 sekund” polega na dobrym rozpoznaniu swojego stylu osobowości, sytuacji, które będą dla Ciebie emocjonalnie trudne, i na które szczególnie uważać i co w związku z tym można zrobić.

Podsumowanie

W ramach podsumowania podrzucę Ci taki mój ogólny wniosek. Praca nad inteligencją emocjonalną nie tylko pomoże Ci radzić sobie w codziennych trudnych sytuacjach, ale po prostu Ci się opłaci. Nikogo w dzisiejszych czasach nie stać na niezaangażowanych pracowników, na ciągłą rotację w zespołach, na utratę motywacji do pracy. Dbając o inteligencję emocjonalną możesz tym wszystkim rzeczom zapobiec i tworzyć takie środowisko pracy, w którym po prostu wszystkim jest dobrze. A jeśli nie dobrze, to przynajmniej lepiej i znośnie 😉. 

Ten artykuł może Cię zainteresować: Kompetencje menadżera

Sprawdź, jak nasze rozwiązania usprawnią Twoją biznesową codzienność

Sprawdź, jak nasze rozwiązania usprawnią Twoją biznesową codzienność. Wypełnij formularz lub zadzwoń: 534 455 903

W ciągu 24h odezwiemy się do Ciebie – działamy naprawdę szybko!